Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 135/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch WSA Ewa Michna Protokolant starszy referent Monika Kostecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 14 listopada 2022 r., nr SKO.NP/4115/361/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego I. oddala skargę; II. oddala wniosek skarżącego o zasądzenie kosztów postępowania; III. przyznaje od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz radcy prawnego M. Z. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności.

Uzasadnienie

W dniu 16 sierpnia 2022 r. skarżący P. M. złożył do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad ojcem Z. M. We wniosku zaznaczył, że ojciec jest wdowcem, dołączył orzeczenia o umiarkowanym (z dnia 20 marca 2013 r.) i znacznym (z dnia 23 lutego 2022 r.). stopniu niepełnosprawności ojca. Skarżący oświadczył, że nie pracuje ani nie jest zarejestrowany w PUP, mieszka z ojcem, z którym prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Nie pracuje i nie podejmuje zatrudnienia z powodu opieki nad ojcem, który od czasu przebytego w maju 2022 r. udaru wymaga całodobowej pomocy przy podstawowych czynnościach. W opinii skarżącego zakres sprawowanej opieki uniemożliwia mu podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia.

Prezydent Miasta T. decyzją z dnia 15 września 2022 r. znak: [...] odmówił skarżącemu przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że wprawdzie osoba wymagająca opieki posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jednakże nie został spełniony warunek z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ niepełnosprawność ojca skarżącego nie powstała w okresach wymienionych w tym przepisie. Ponadto organ stwierdził, że w sprawie nie zachodzi także związek przyczynowo skutkowy pomiędzy koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną w znacznym stopniu, a rezygnacją przez opiekuna z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Skarżący przed złożeniem wniosku o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad ojcem pozostawał bowiem osobą długotrwale bezrobotną, a całodobowa opieka nad ojcem sprawowana jest od maja 2022 r. i w związku z powyższym, zdaniem organu, nie można w tym przypadku mówić o rezygnacji z aktywności zawodowej celem sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00