Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 513/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Janusz Kasprzycki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 18 stycznia 2023 r., SKO-NP-4115-515/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

J. S. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 18.01.2023 r. (SKO-NP-4115-515/22) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Ł. z 6.10.2022 r. ([...]) o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

1. W dniu 19.05.2022 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką, która dysponuje orzeczeniem Obwodowej Komisji Lekarskiej do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w S. z 18.09.1980 r. uznającą ją za inwalidę pierwszej grupy z ogólnego stanu zdrowia (k. 10). W aktach znajduje się także orzeczenie Obwodowej Komisji Lekarskiej do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w S. z 29.11.1982 r. (k. 9) uznające matkę skarżącej za inwalidę pierwszej grupy z ogólnego stanu zdrowia. W punkcie B.3 tego orzeczenia stwierdzono, że "inwalidztwo istnieje od wczesnego dzieciństwa". Z kolei punkt 5 stanowi, że "zatrudnienie jest możliwe w warunkach chronionych lub specjalnych", a poza wadą wzroku brak jest inwalidztwa (lit. C). Nadto, orzeczeniem z 11.07.1990 r. (k. 8) wskazany wyżej organ ponownie zaliczył matkę skarżącej do pierwszej grupy inwalidów oraz ustalił, że jej praca jest możliwa w warunkach specjalnych.

W załączonym do wniosku wykazie czynności opiekuńczych nad matką skarżąca jako czynności wykonywane "zawsze" lub "często" wskazała: utrzymanie higieny (kąpiel, obcinanie paznokci, strzyżenie włosów, moczenie nóg), przygotowanie ubrań, pomiar ciśnienia i cukru, podanie leków, przygotowanie posiłków, pranie, sprzątanie, prasowanie, wizyty lekarskie, opłacanie rachunków, realizacja recept, załatwienie spraw urzędowych, przynoszenie opału, odśnieżanie, czynności ogrodnicze, czytanie książek, układanie do snu. Z kolei jako czynności wykonywane "rzadko", "wcale" lub "czasami" podała: pobudka, prowadzenie do toalety, ćwiczenie fizyczne, ćwiczenia rozwijające mowę. Niepełnosprawna nie jest pampersowana, ma wyprowadzoną stomię, którą należy utrzymywać w higienie oraz opróżniać woreczek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00