Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 565/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący S WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie WSA Renata Czeluśniak WSA Jakub Makuch po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 16 stycznia 2023 r., nr SKO.ŚR/4111/1065/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Ponownie wydaną decyzją z 30 czerwca 2022 r. Burmistrz Miasta i Gminy W. odmówił B. C. (dalej: skarżąca) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.

Zdaniem organu zakres codziennej opieki jaką skarżąca sprawowała nad matką nie uniemożliwiał jej wykonywania jakiekolwiek pracy zarobkowej. Ponadto nie została spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2140), dalej określanej jako: "u.ś.r." – gdyż "orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w O. z dnia 5 października 2020 r. nie spełniało wymogów określonych w ustawie, tj. nie można jednoznacznie stwierdzić daty powstania niepełnosprawności".

W odwołaniu skarżąca zarzuciła organowi I instancji naruszenie:

– art. 17 ust.1 pkt 4 u.ś.r. przez jego błędną wykładnie i uznanie, że skarżącej nie przysługuje parów do wnioskowanego świadczenia z uwagi na fakt, że żyją jeszcze inne osoby zobowiązane alimentacyjnie względem matki skarżącej w stopniu pierwszym, które jednakże nie dają rękojmi sprawowania należytej opieki nad niepełnosprawną z uwagi na własny stan zdrowia i inne obowiązki, a żaden przepis prawa nie przewiduje kryteriów wyboru opiekuna z grupy osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny w tym samym stopniu,

– art. 17 ust.1 u.ś.r. przez uznanie, że stan zdrowia osoby niepełnosprawnej oraz zakres sprawowanej nad nią opieki nie wymaga rezygnacji z zatrudnienia przez skarżącą,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00