Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 23 sierpnia 2023 r., sygn. II SAB/Ke 70/23

Dostęp do informacji publicznej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Armański, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 23 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi P. D. na bezczynność Prokuratora Okręgowego w Kielcach w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 23 maja 2023 r. do Prokuratury Okręgowej w Kielcach wpłynęła skierowana do tut. Sądu skarga P. D. na bezczynność Prokuratora Okręgowego w Kielcach w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. Skarżący zarzucił naruszenie:

1) art. 61 ust. 1 Konstytucji RP w zakresie, w jakim przepis ten stanowi podstawę prawa do uzyskiwania informacji publicznej poprzez błędne zastosowanie polegające na nieudostępnieniu informacji publicznej na wniosek;

2) art. 10 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej ("udip") w zakresie, w jakim z przepisów tych wynika, że informacja nieudostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 14 dni, poprzez błędne zastosowanie polegające na niezrealizowaniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Wobec powyższego skarżący wniósł o zobowiązanie organu do załatwienia wniosku. W uzasadnieniu wskazał, że 4 maja 2023 r., pismem wniesionym za pomocą poczty elektronicznej, wystąpił o informację dotyczącą wysokości zarobków prokuratora D. P. i przesłanie odpowiedzi na podany adres poczty elektronicznej. Prokurator Okręgowy w Kielcach w piśmie z 17 maja 2023 r. uznał wniosek za nadużycie prawa, nie udzielił żądanej informacji, nie wydał też decyzji. Zdaniem skarżącego, informacje, o które wnioskował należą do kategorii informacji publicznej i nie dotyczą jego sprawy indywidualnej, pytał bowiem o wynagrodzenie, a nie o sprawę, w której nie ten prokurator sporządził i skierował akt oskarżenia. Cel wykorzystania żądanej informacji publicznej jest irrelewantny dla oceny wniosku w przedmiocie tej informacji. Argumentacja odnośnie ewentualnego nadużycia prawa powinna być przedstawiona w uzasadnieniu decyzji odmawiającej udostepnienia informacji publicznej. Dalej skarżący podniósł, że jest represjonowany przez prokuratorów w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez jednego z nich. Wskazał, że organ w sprawie o udzielenie informacji publicznej nie ma prawa badać kim jest wnioskodawca i jaki jest jego interes w uzyskaniu informacji. Na poparcie swojego stanowiska przywołał liczne orzeczenia sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00