Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Gd 462/23
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Protokolant Specjalista Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi "B" Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 marca 2023 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.737.2022.1.KW w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 23 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko B. Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w G. (dalej jako "Wnioskodawca", "Skarżąca" lub "Spółka"), przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, jest nieprawidłowe.
2. Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:
2.1. W dniu 18 października 2022 r. do organu wpłynął wniosek Skarżącej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy energii elektrycznej wytworzonej, dostarczonej i zużytej na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Skarżąca wskazała, że jest polską spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą i zarządem (komplementariusz – spółka B1 Sp. z o.o.) na terytorium Polski, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, należącą do Grupy Kapitałowej L. S.A. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na wydobyciu węglowodorów ze złoża ropy naftowej położonego poza państwową granicą RP, w odległości ok. 70 km na północ od miejscowości J. na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej, o której mowa w art. 15 ustawy z dnia 21 marca 1991 roku o obszarach morskich Rzeczpospolitej Polskiej i administracji morskiej (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 457, dalej jako "ustawa o obszarach morskich"). Spółka posiada koncesję na wydobywanie węglowodorów ze złoża oraz ma zawartą ze Skarbem Państwa umowę o ustanowienie użytkowania górniczego. W ramach posiadanej koncesji Spółka wydobywa ze złoża płyn złożowy stanowiący mieszaninę węglowodorów – która poddana jest na platformie wydobywczej procesowi separacji, tj. oddzieleniu kopaliny podstawowej (ropa naftowa) od kopaliny współwystępującej (gaz ziemny). Ropa naftowa tłoczona jest do zbiorników tankowca cumującego w pobliżu platformy, a gaz ziemny zużywany jest m.in. na platformie do napędu turbogeneratora wytwarzającego energię elektryczną. Energia elektryczna wytwarzana na turbogeneratorze zużywana jest na potrzeby własne platformy stanowiącej własność Spółki oraz częściowo jest / będzie sprzedawana – dostarczana do kontrahenta, którego platforma zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie platformy Spółki. Kontrahent nabywać będzie energię elektryczną od Spółki w celu zużycia jej na potrzeby własne platformy kontrahenta (zasilania urządzeń na platformie). Kontrahent jest polską spółką z o.o. z siedzibą i zarządem na terytorium Polski, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, należącą do Grupy Kapitałowej L. S.A. Energia elektryczna przesyłana będzie z wykorzystaniem instalacji łączącej wyłącznie te dwie platformy. Opisana powyżej sprzedaż – odpłatna dostawa energii elektrycznej realizowana jest poza systemem elektroenergetycznym, o którym mowa w art. 2 pkt 27a ustawy o VAT.