Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. IV SA/Wr 105/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 lipca 2023 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 30 listopada 2022 r. nr SKO 4103/935/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu utrzymało z mocy orzeczenie Prezydenta Świdnicy z dnia 30 września 2022 r. odmawiające A. G. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką A. G.

Jak wynikało z akt sprawy wnioskiem z dnia 8 sierpnia 2022 r. skarżący wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Decyzją z dnia 30 września 2022 r. organ I instancji odmówił skarżącemu przyznania wnioskowanego świadczenia, powołując się na ustalenia wywiadu środowiskowego stwierdził, że zakres opieki nie uniemożliwia stronie podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej. Nadto organ wskazał, że niepełnosprawność matki skarżącego powstała po upływie okresów wskazanych w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2008 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., dalej u.ś.r.), co wyklucza możliwość ustalenia prawa do świadczenia.

Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze przywołało art. 17 ust. 1 u.ś.r. wywodząc, że świadczenie nie jest przyznawane za samą opiekę ale za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia lub rezygnację z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki, która musi mieć charakter stały. W rozpoznawanej sprawie za niesporne organ uznał, że matka skarżącego jest osobą niepełnosprawną wymagająca opieki ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Nadto nie jest także sporne, że skarżący mieści się w gronie podmiotów uprawnionych do ubiegania się o świadczenie, jako powiązany z matką obowiązkiem alimentacyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00