Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lipca 2023 r., sygn. I SA/Wa 37/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Skiba, sędzia WSA Magdalena Durzyńska, asesor WSA Dorota Kozub-Marciniak (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 lipca 2023 r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 10 listopada 2022 r. nr KO-1058/4103/536/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

I. B. (dalej, jako: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 10 listopada 2022 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

Decyzją z dnia 19 września 2022r. Nr DŚR.4014.000936.2022 Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w P., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta P., odmówił przyznania I. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ojcem A. N., na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 ze zm., dalej, jako: u.ś.r.). W uzasadnieniu decyzji powołano się na przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, w tym art. 17 ust. 1b i art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. Według organu I instancji, art. 17 ust. 1b u.ś.r. uzależnia prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, nad którą strona ubiega się o świadczenie. Warunek tem w tej sprawie nie jest spełniony, gdyż zgodnie z treścią orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności z dnia 9 maja 2020 r. zmienionego wyrokiem Sądu Rejonowego w P. IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 czerwca 2022 r. sygn. akt [...] o zmianie zaskarżonego orzeczenia i zaliczeniu A. N. do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy organ I instancji ustalił, że osoba wymagająca opieki (ojciec skarżącej) pozostaje w związku małżeńskim z Z. N. nielegitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, co stanowi kolejną negatywną przesłankę do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00