Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 lipca 2023 r., sygn. II SA/Sz 374/23
Bezrobocie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 lipca 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku dla bezrobotnych oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Decyzją z dnia 30 grudnia 2022 r. nr [...]/22, wydaną na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a i b, art. 2 ust. 1 pkt 2 oraz art. 71 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm., dalej: "u.p.z."), Starosta [...] (dalej: "Organ I instancji") orzekł o uznaniu M. S. (dalej: "Strona", "Skarżący"), za osobę bezrobotną od dnia 30 grudnia 2022 r. oraz odmówił przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Organ I instancji wskazał w uzasadnieniu decyzji, że Strona zarejestrowała się w Urzędzie Pracy w dniu 30 grudnia 2022 r. spełniając warunki do uznania jej za osobę bezrobotną, przy czym stwierdził brak podstaw do przyznania jej prawa do zasiłku.
2. Nie zgadzając się z powołaną decyzją Skarżący złożył od niej odwołanie, w którym wniósł o jej uchylenie. W uzasadnieniu zarzucił, że Organ I instancji wydając decyzję oparł się na wadliwym świadectwie pracy z firmy ""E. w zakresie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego. Odwołujący podkreślił, że nie składał żadnych wniosków o udzielenie takiego urlopu, przeciwnie - pozostawał w stałej gotowości do pracy, zaś działanie pracodawcy według Strony miało na celu "przeczekanie trudnych okresów - w tym celu wysyłał załogę na urlopy bezpłatne". Dopiero podczas wizyty w urzędzie pracy Odwołujący powziął wiedzę o niezgodności zapisów w świadectwie pracy z przepisami prawa.