Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. I SA/Po 259/23

Podatek od spadków i darowizn

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2023 r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia 9 lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] decyzją z 25 lutego 2022 r., nr [...] ustalił M. A. (dalej zwanej również skarżącą) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn z tytułu darowizn otrzymanych od S.K. w latach 2014 – 2015 na kwotę [...]zł.

Wyjaśniono, że skarżąca w toku kontroli celno-skarbowej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 r. powołała się na otrzymanie od S. K. ([...]) darowizn w latach 2014 i 2015, które nie zostały zgłoszone do opodatkowania na łączną kwotę [...]zł.

W tym zakresie skarżąca otrzymała m. in. środki w kwocie [...]zł przeznaczone na sfinansowanie zakupu samochodów osobowych [...], [...] oraz [...].

Skarżąca otrzymała również środki pieniężne w kwocie [...]zł przeznaczone na pożyczkę udzieloną G. sp. z o.o. sp. k. Darowizna została przekazana w formie gotówkowej. Skarżąca dokonała następnie wpłaty środków na rachunek bankowy, które następnie przelano jako pożyczkę na rachunek G. sp. z o.o. sp. k. Skarżąca uzyskała przy tym przychody z odsetek od tej pożyczki w kwocie [...]zł, a ponadto jak wynika z jej zeznań z 15 listopada 2019 r. uzyskano odsetki w kwocie [...]zł.

Ustalono również, że skarżąca otrzymała od S. K. darowizny środków pieniężnych w łącznej kwocie [...]zł, które przeznaczono na zakup udziałów G. sp. z o.o. oraz wkład do G. sp. z o.o. sp. k.

Odnosząc się do twierdzeń skarżącej wskazano, że z umowy pożyczki nie wynika w żadnej mierzy ażeby działała ona w imieniu S. K. jako jego pełnomocnik. Okoliczność przekazania pożyczki została również potwierdzona przez skarżącą w zeznaniach z 02 października 2019 r. oraz 15 listopada 2019 r. W oświadczeniu o stanie majątkowym skarżącej ujawniono, że 31 grudnia 2015 r. należała do niej wierzytelność pieniężna z tytułu pożyczki udzielonej G. sp. z o.o. sp. k. w kwocie [...]zł. Również z zeznań M. S. (osoby zarządzającej wskazaną ostatnio spółką) wynika, że kwota pożyczki, jej oprocentowanie oraz termin jej udzielenia zostały ustalone ze skarżącą. Z zeznań wskazanego świadka wynika, że skarżąca miała być przedstawicielem w spółce, która miała uzyskiwać profity z działalności spółki w zależności od zysków. Z kolei tematy handlowe, organizacyjne, inwestycyjne leżały faktycznie w gestii S. K.. Wskazano również, że gdyby S. K. chciał zawrzeć umowę pożyczki z G. sp. z o.o. sp. k. to mógł on przekazać pieniądze bezpośrednio M. S., a nie skarżącej. Ustalono również, że w dacie udzielenia pożyczki (20 października 2015 r.) S. K. posiadał rachunek bankowy. Z ustaleń Naczelnika wynika, że rachunek [...] K. K. został w 2015 r. uznany środkami z rachunku S. K. w łącznej kwocie [...]zł. To skarżąca uzyskiwała również korzyści w postaci odsetek z tytułu pożyczonych przez nią środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00