Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 lipca 2023 r., sygn. I SA/Op 162/23

Ubezpieczenie społeczne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Judecki Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Asesor sądowy WSA Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) Protokolant Referent Grażyna Sułkowska-Kosmider po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2023 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 marca 2023 r., nr UP-245/2023 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. M. (dalej jako: skarżąca, strona, wnioskodawczyni) jest decyzja Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 30 marca 2023 r. utrzymująca w mocy decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu z 26 stycznia 2023 r. o odmowie umorzenia należności z tytułu składek na za zatrudnionych pracowników oraz za osobę prowadzącą działalności gospodarczą w łącznej kwocie 427.509, 18 zł.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Skarżąca reprezentowana przez pełnomocnika wnioskiem z 22 listopada 2022 r. zwróciła się o umorzenie należności za okres 12/2006 – 03/2014 z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – w całości.

We wniosku wskazano, że na podstawie tytułów wykonawczych szczegółowo wymienionych w uzasadnieniu wniosku, w stosunku do skarżącej prowadzone jest postępowanie egzekucyjne za okres od 12/2006 – 03/2014. W dalszej części uzasadnienia przedstawiono okoliczności, które legły u podstaw powstania zadłużenia wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazano, że wnioskodawczyni w latach 1985 – 2014 prowadziła działalność gospodarczą pod firmą P., które to przedsiębiorstwo w pierwszych latach prowadzenia działalności dobrze prosperowało i przynosiło zysk, jednak z biegiem lat, na skutek transformacji gospodarczej oraz globalnego kryzysu finansowego, zaczęło przynosić straty, które utrudniały bieżące regulowanie zobowiązań także wobec ZUS. Pomimo wielokrotnie podejmowanych prób naprawy sytuacji finansowej, pozyskania nowych rynków i klientów, sytuacja nie uległa poprawie, a w konsekwencji w 2014 r. wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej. Pełnomocnik podkreślał również, że na szczególne uwzględnienie zasługuje fakt, że wnioskodawczyni nieustannie zmaga się z problemami zdrowotnymi, które bezpośrednio miały wpływ na prowadzoną przez nią działalność, co więcej do dnia dzisiejszego mają wpływ na styl oraz jakość jej życia. Uwypuklał, że wnioskodawczyni była hospitalizowana z powodu [...]. W 2004 r. i 2007 r. przeszła operację [...] [...] ([...]). W 2013 r. przeszła operację usunięcia [...]. Nadto od 5 lat jest nieustannie leczona [...] z powodu choroby [...], cierpi m.in. na tzw. chorobę [...], stąd też pozostaje pod stała opieką [...], jest zmuszona stale przyjmować leki i poddawać się specjalistycznym badaniom. Z powodu licznych schorzeń oraz chorób zmuszona była o wycofania się z życia zawodowego oraz zmiany stylu życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00