Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. III SA/Lu 94/23
Geodezja i kartografia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis Sędziowie: Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Sędzia WSA Ewa Ibrom Protokolant: Starszy asystent sędziego Radosław Kot po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2023 r. sprawy ze skargi Z. J. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 17 stycznia 2023 r. nr IGK-II.7221.1.177.2022.SS w przedmiocie odmowy aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 17 stycznia 2023 r., nr IGK-II.7221.1.177.2022.SS, - po rozpatrzeniu odwołania Z. J. - Lubelski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Lublin z dnia 29 listopada 2022 r., nr GD-EG.6620.335.2022 odmawiającą aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynikało, że we wniosku z dnia 20 lipca 2022 r. skarżący Z. J. zwrócił się do Prezydenta Miasta Lublin o aktualizację danych zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków w zakresie powierzchni działki nr [...] (obręb [...] – P., ark[...]), poprzez ujawnienie prawidłowej powierzchni tj. [...] ha. Do wniosku skarżący nie dołączył żadnej dokumentacji. W piśmie z dnia 8 września 2022 r. skarżący wyjaśnił, że aktualnie figurująca w ewidencji powierzchnia działki została oznaczona na podstawie dokumentów obarczonych wadą nieważności.
Odnosząc się do stanowiska skarżącego, organ odwoławczy odwołał się do treści art. 24 ust. 2a i 2b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 z późn. zm.), dalej jako "p.g.k." wskazując, że procedura aktualizacji danych ewidencyjnych ma sformalizowany charakter i obejmuje wymianę (uaktualnienie) danych ewidencyjnych polegającą na wprowadzeniu nowych informacji wynikających z dokumentów źródłowych oraz usuwanie (prostowanie) błędnych wpisów znajdujących się w bazie danych ewidencyjnych, które mają charakter oczywistych, w świetle złożonych dokumentów, omyłek. Postępowanie mające na celu aktualizację operatu ewidencyjnego ma charakter rejestrowy, czyli wtórny względem zdarzeń prawnych, z których wynikają zmiany danych podlegających ujawnieniu w ewidencji. Wpisy w ewidencji stanu prawnego nieruchomości dokonywane są w oparciu o aktualne dokumenty takie jak: odpisy prawomocnych decyzji i orzeczeń organów administracji oraz sądów, a także aktów notarialnych. Oznacza to, że za pomocą regulacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie można kwestionować, czy ustalać stanu faktycznego i prawnego nieruchomości. Z tego powodu poprzez żądanie wprowadzenia zmian w ewidencji nie można dochodzić ani udowadniać swoich praw właścicielskich, czy uprawnień do władania nieruchomością. Temu służą takie postępowania jak: rozgraniczenie, uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, czy powództwo o ustalenie albo o ochronę własności.