Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 lipca 2023 r., sygn. III SA/Kr 321/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Makuch Sędziowie Sędzia WSA Ewa Michna (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska Protokolant starszy referent Monika Kostecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2023 r. sprawy ze skargi P. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 19 grudnia 2022 r., nr SKO.ŚR/4111/1395/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z 4 listopada 2022 r., znak: [...] Wójt Gminy S. odmówił P. T. (dalej: skarżący) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad babcią.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że skarżący nie spełnia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2140), dalej określanej jako: "u.ś.r." – z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego 26 września 2022 r. wynika bowiem, że babka skarżącego jest zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się na 2 września 2022 r., a daty niepełnosprawności nie da się ustalić.

Organ podał też, nie kwestionuje faktu, że stan zdrowia babki skarżącego wiąże się z koniecznością sprawowania opieki przez inną osobę, w tym wypadku skarżącego, jednakże wymagająca opieki ma jeszcze synów, którym nie został zniesiony obowiązek alimentacyjny. Syn L. T. mieszka razem z nią i przebywa na emeryturze, a syn E. T. mieszka w sąsiedztwie matki i nie pracuje. Ponadto organ wskazał, że w sprawie wystąpiła negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 u.ś.r., gdyż skarżący jest uprawniony do renty socjalnej z ZUS.

W odwołaniu skarżący podniósł, że decyzja jest krzywdząca, gdyż codziennie opiekuje się schorowaną babcia, która ma 95 lat. Podał, że pomaga babce w podstawowych czynnościach życiowych (ubieranie, mycie, karmienie, rehabilitacja – spacery, przyjmowanie leków, kontakt z lekarzem rodzinnym). Wyjaśnił nadto że jest na rencie socjalnej, a wcześniej brał udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej w S. Podejmując się opieki nad babką musiał zrezygnować z tej terapii. Zaznaczył, że udział w warsztatach był dla niego ważny, gdyż leczył się w Poradni Pulmonologicznej, Diabetologicznej, Kardiologicznej i Neurologicznej, a kontakt z innymi ludźmi i ruch poprawiały jego stan zdrowia. Skarżący wskazał, że synowie nie sprawują nad niepełnosprawną babką. Syn E. jest bowiem alkoholikiem będącym na utrzymaniu żony, a syn L. schorowanym emerytem. Wskazał też, że jest mu ciężko pokrywać koszty zakupu leków, rehabilitacji dojazdu do lekarzy, a w obecnej sytuacji nie może podjąć żadnego innego zajęcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00