Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2023 r., sygn. II SA/Gd 1143/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Asesor WSA Justyna Dudek – Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 lipca 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 listopada 2022 r., nr SKO Gd/2696/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącego M. S. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 listopada 2022 r., nr SKO Gd/2696/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 21 lutego 2022 r. skarżący złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką – E. S., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tczewie w dniu 1 czerwca 2010 r.

Prezydent Miasta Tczewa decyzją z dnia 11 kwietnia 2022 r., nr 000051/OSP/03/2022, odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia.

W ocenie Prezydenta, wnioskowane świadczenie nie może zostać przyznane skarżącemu albowiem w dniu ustalenia stopnia niepełnosprawności matka skarżącego miała skończony 66. rok życia a zgodnie z treścią art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Nadto, w ocenie Prezydenta, w sprawie nie zachodzi przesłanka rezygnacji przez skarżącego z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad matką. Z informacji udzielonych przez skarżącego wynika bowiem, że zatrudnienie zakończył on w 2009 r. ze względu na stan zdrowia mamy i przebyty udar niedokrwienny. Skarżący nie przedstawił jednakże jakichkolwiek dokumentów określających ostatnie miejsce zatrudnienia, poprzedzające zaprzestanie sprawowania aktywności zawodowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny oraz okoliczności rozwiązania tej umowy. Z przedłożonych dokumentów wynika, że skarżący pozostawał aktywny zawodowo do 12 lipca 2001 r. a stosunek pracy ustał w wyniku: rozwiązania, wygaśnięcia, z upływem czasu, na który była zawarta. Co więcej, skarżący nie podejmował aktywności zawodowej na długo przed tym jak jego matka stała się osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00