Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. IV SA/Wr 24/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant: Specjalista Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 27 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi U. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 22 listopada 2022 r. nr SKO 4103/809/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 6 października 2022 r. odmawiającej U. P. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem A. P.

Jak wynikało z akt sprawy pismem z dnia 29 sierpnia 2022 r. skarżąca wystąpiła o ustalenie prawa do ww. świadczenia.

Powołaną na wstępie decyzją organ I instancji wniosek strony rozpoznał odmownie. W uzasadnieniu wskazał na brak przesłanek przyznania świadczenia skarżącej, powołał się na datę powstania niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej, istnienie osób bliżej spokrewnionych, wyłączenie z zakresu osób uprawnionych do świadczeń małżonka oraz brak związku przyczynowego pomiędzy zakresem opieki a rezygnacją przez skarżącą z pracy. W tym zakresie organ I instancji stwierdził, że rezygnacja z pracy i niepodejmowanie zatrudnienia przez stronę nie ma związku ze sprawowaniem opieki nad mężem, gdyż udzielana pomoc nie ma charakteru ciągłego i całodobowego. W podstawie prawnej orzeczenia organ wskazał na art. 17 ust. 1, ust. 1a, ust. 1b, ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., dalej u.ś.r.)

Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu podzieliło ustalenia organu I instancji wyłącznie w zakresie braku związku przyczynowego między sprawowaniem opieki a niepodejmowaniem i rezygnacją przez skarżącą z pracy. W pozostałym zakresie stanowisko organu I instancji uznano za błędne, co pozostawało bez wpływu na wynik rozstrzygnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00