Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. I SAB/Wr 1345/22

Cudzoziemcy; Przewlekłość postępowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek Sędziowie: Sędzia WSA Andrzej Cichoń Asesor WSA Łukasz Cieślak (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2023 r. w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi T. H. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu w określonym terminie; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 2000 zł (dwa tysiące złotych); V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, którą pismem z dnia 10 października 2022 r. wniosła strona skarżąca, jest przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę Dolnośląskiego postępowania w przedmiocie wydania zezwolenia na pobyt czasowy.

Skarżąca zarzuciła Wojewodzie Dolnośląskiemu naruszenie przepisów prawa procesowego, tj.: 1) art. 35 § 1-3 w zw. z art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.; dalej: k.p.a.), poprzez prowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na pobyt czasowy przez okres prawie czterech lat, tj. od dnia 15 listopada 2018 r. (dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia), podczas gdy sprawa administracyjna winna zostać załatwiona bez zbędnej zwłoki, a gdy sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w terminie jednego miesiąca, ewentualnie w terminie 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania; 2) art. 36 § 1 i 2 k.p.a., poprzez niepowiadomienie strony przez ponad dwa lata o podejmowanych czynnościach, o przyczynach zwłoki oraz nowym terminie załatwienia sprawy; 3) art. 8 § 1 k.p.a. poprzez ignorowanie próśb o niezwłoczne załatwienie sprawy, co w konsekwencji powoduje nie tylko utratę zaufania do władzy publicznej, a wręcz podważa sens i zasadność wszczynania postępowania administracyjnego w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy – ponad dwuletnie oczekiwanie na, w istocie, samo tylko wszczęcie postępowania administracyjnego sprawia, że niecelowe wydaje się podejmowanie pracy czy zaciąganie zobowiązań na terytorium RP, a także przejawianie aktywności w życiu prywatnym – zakładanie rodziny, nabycie mieszkania i inne; towarzysząca ciągła niepewność oraz brak poczucia życiowej stabilności sprawiają, że niemożliwe jest pokładanie ufności w działalności władzy publicznej, o której mowa w przywołanym przepisie; 4) art. 12 § 1 i § 2 k.p.a., poprzez naruszenie przez organ zasady wnikliwego i szybkiego działania w postępowaniu administracyjnym oraz naruszenie obowiązku niezwłocznego załatwienia sprawy niewymagającej dowodów, informacji lub wyjaśnień i prowadzenie postępowania przez okres trzech lat, w którym to okresie organ przez dwa lata nie podjął w sprawie żadnej czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00