Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. IV SA/Po 203/23
Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia 07 lipca 2022 roku nr [...] (znak: [...]), 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej O. Sp. z o.o. kwotę 980 zł (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
O. Sp. z o.o., pismem z dnia 3 lipca 2017 roku, wystąpiła do Burmistrza Miasta i Gminy P. z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie węzła betoniarskiego na działce o nr ewid. [...] obręb P. , gmina P..
Do wniosku Spółka załączyła: kserokopię mapy zasadniczej, decyzję Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia 14 czerwca 2016 roku o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie węzła betoniarskiego na działce nr ewid. [...], a także decyzję Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia 31 stycznia 2017 roku o warunkach zabudowy dla rozbudowy węzła betoniarskiego oraz budowy budynku socjalno-biurowego na terenie działek o nr ewid. [...] i [...].
Burmistrz Miasta i Gminy P., decyzją z 30 listopada 2017 roku (nr [...], znak: [...]), odmówił ustalenia warunków zabudowy.
Burmistrz wyjaśnił, że żadna z działek sąsiednich, objętych obszarem analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, nie jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji zabudowy oraz zagospodarowania terenu. W obszarze analizowanym brak jest jakiejkolwiek zabudowy usługowej i produkcyjnej, na podstawie której należałoby określić kontynuację funkcji i tym samym kontynuację parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Tym samym nie został spełniony warunek wydania decyzji o warunkach zabudowy, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.