Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. III SAB/Łd 61/23

Przewlekłość postępowania

Sygn. akt III SAB/Łd 61/23 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 czerwca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Wyporska-Frankiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Asesor WSA Anna Dębowska po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi K.K. na bezczynność Rektora [...] w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie decyzji o uchyleniu nadania stopnia zawodowego licencjata 1. stwierdza, że Rektor [...] dopuścił się bezczynności, która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 2. zobowiązuje Rektora [...] do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia 10 lutego 2023 roku w terminie miesiąca od dnia doręczenia organowi prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; 3. oddala skargę w pozostałym zakresie; 4. zasądza od Rektora [...] na rzecz skarżącego K. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

13 marca 2023 r. K. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na bezczynność Rektora [...] w sprawie rozpatrzenia jego wniosku z 10 lutego 2023 r. o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie decyzji o uchyleniu nadania tytułu zawodowego licencjata, w związku z prawomocnym wyrokiem WSA w Łodzi sygn. akt III SA/Łd 297/22. W ocenie skarżącego sąd we wskazanym powyżej orzeczeniu ostatecznie rozstrzygnął kwestię zaliczenia jemu semestru III w toku studiów. 12 marca 2023 r. skarżący wniósł ponaglenia w związku z wnioskiem z 10 lutego 2023 r.

Mając na uwadze powyższe skarżący wniósł o zadośćuczynienie na jego rzecz w wysokości 5000 zł oraz o ukaranie organu administracyjnego grzywną w wysokości 5000 zł.

W odpowiedzi na skargę Rektor [...] wniósł o jej oddalenie i wyjaśnił, że K. K. pismem z 21 grudnia 2020 r. wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji z 12 września 2019 r. wydanej przez Dziekana [....], w której stwierdzono wydanie z naruszeniem prawa decyzji ostatecznej o zaliczeniu stronie semestru III na kierunku finanse i bankowość. Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku Rektor [...] decyzją z 23 czerwca 2021 r. stwierdził, że decyzja Dziekana z 12 września 2019 r. w zakresie zaliczenia semestru III została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Następnie, na skutek rozpoznania wniosku K. K. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzją z 12 sierpnia 2021 r., wobec czego stała się ona ostateczna. Decyzją z 17 listopada 2021 r. Rektor [...] stwierdził wydanie z naruszeniem prawa decyzji ostatecznej o zaliczeniu K. K. semestru III studiów na kierunku finanse i bankowość i jednocześnie nie stwierdził nieważności decyzji. Decyzją z 1 marca 2022 r. Rektor [...] utrzymał w mocy decyzję z 17 listopada 2021 r. Dalej organ wyjaśnił, iż WSA w Łodzi wyrokiem z 19 października 2022 r. sygn. akt III SA/Łd 297/22 uchylił decyzję Rektora [...] z 1 marca 2022 r. w przedmiocie stwierdzenia wydania z naruszeniem prawa decyzji ostatecznej o zaliczeniu K. K. semestru III na kierunku finanse i bankowość i niestwierdzenia nieważności decyzji oraz poprzedzającą ją decyzję Rektora [...] z 17 listopada 2021 r. Sąd wskazał, że decyzja Rektora [...] z 23 czerwca 2021 r. nie stwierdziła nieważności decyzji Dziekana [...] z 12 września 2019 r., co oznacza, że funkcjonuje ona w obrocie prawnym i wywołuje skutki prawne. Sąd uznał, że ww. decyzja zakończyła postępowanie wznowieniowe i z tego powodu nie można ponownie wydać decyzji w tym samym przedmiocie i pomiędzy tymi samymi stronami. Z tej przyczyny sąd poddał w wątpliwość tryb, w jakim wydano decyzję z 17 listopada 2021 roku, mocą której Rektor stwierdził wydanie z naruszeniem prawa decyzji ostatecznej o zaliczeniu skarżącemu semestru III na kierunku finanse i bankowość, nie stwierdzając jednocześnie, stosownie art 156 § 2 w zw. z art 158 k.p.a., nieważności tej decyzji. Sąd stwierdził, że w aktach administracyjnych brak jest postanowienia w przedmiocie wszczęcia postępowania nieważnościowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00