Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Kr 375/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 czerwca 2023 roku sprawy ze skargi I. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 15 grudnia 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1192/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 5 kwietnia 2022 r. skarżąca I. M. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką A. N., która legitymuje się orzeczeniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z 17 grudnia 2008 r. o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, Decyzją Wójta Gminy L. z dnia 31 sierpnia 2022 r., nr [...] orzeczono o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że matka skarżącej wymaga opieki, a skarżąca tę opiekę świadczy. Skarżąca nie jest zatrudniona, ani nie podejmuje pracy zarobkowej. Skarżącej w sprawowaniu opieki pomaga brat, który odwiedza matkę systematycznie i nie odmawia pomocy w opiece, nie mniej jednak nie może on w pełni dzielić opieki nad matką z uwagi na pracę zawodową i posiadanie własnej rodziny. Organ pierwszej instancji uznał ostatecznie, że w sprawie nie zostały spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych i dlatego odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca zakwestionowała zapadłe rozstrzygnięcie i wniosła o ponowne rozpoznanie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Decyzją z 15 grudnia 2022 r., nr SKO.ŚR/4111/1192/2022 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W motywach rozstrzygnięcia w stwierdzono, że przyczyną odmowy przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego było zaistnienie negatywnej przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ odwoławczy stwierdził, że w obecnej sytuacji prawnej nie jest dopuszczalne oparcie decyzji odmawiającej przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie tej części przepisu art. 17 ust. 1b cyt. ustawy, której niekonstytucyjność stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00