Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Kr 1837/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch Sędziowie: WSA Hanna Knysiak-Sudyka Asesor WSA Marta Kisielowska (spr.) Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 18 października 2022 r. znak: SKO-NP-4115-468/22 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 18 października 2022 r., znak SKO-NP-4115-468/22 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji Wójta Gminy G. z dnia 13 września 2022 r. odmawiającej E. D. (dalej: "skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem M. I. Podstawę prawną decyzji stanowił art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000, dalej: "k.p.a.") oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., dalej: "u.ś.r.").

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z dnia 26 lipca 2022 r. skarżąca zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w G. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym ojcem. Z orzeczenia Obwodowej Komisji Lekarskiej ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia wynika, że ojciec skarżącej jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do pierwszej grupy inwalidzkiej od grudnia 1994 r. Z dołączonego do wniosku oświadczenia A. K. wynika, że nie może podjąć opieki nad ojcem, ponieważ mieszka w Niemczech, pracuje zawodowo, obecnie opłaca studia córce i spłaca kredyt. Nie może, więc też łożyć na opiekę ojca. Z oświadczenia M. S. wynika, że ze względu na swój stan zdrowia i przewlekłe choroby, takie jak niewydolność nerek i nadciśnienie, nie może podjąć opieki nad ojcem, ponieważ sama jej wymaga. Z oświadczenia B. S. wynika, że nie może sprawować opieki nad ojcem, ponieważ uniemożliwia jej to stan zdrowia. Z oświadczenia A. D. wynika, że nie może sprawować opieki nad ojcem, ponieważ mieszka 200 km od niego, a ponadto jest osobą w podeszłym wieku, sama się leczy i wymaga opieki. Z oświadczenia skarżącej wynika, że sprawuje osobistą opiekę nad ojcem, który ma 97 lat. Od kwietnia stan zdrowia ojca uległ pogorszeniu, skarżąca wprowadziła się do niego zostawiając swoją rodzinę. Skarżąca nie może zostawić ojca samego, z tej przyczyny nie może podjąć zatrudnienia, pomoc rodzeństwa jest niemożliwa, ponieważ mieszka w znacznej odległości od ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00