Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Gl 286/23

Zagospodarowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi B. O. na uchwałę Rady Gminy Brenna z dnia 28 grudnia 2022 r. nr XLVII/378/22 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 25 stycznia 2023 r. B.O. wniosła skargą na Uchwałę Rady Gminy Brenna z 28 grudnia 2022 r. nr XLVII/378/22 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla jednostek strukturalnych Brenna Spalona i Brenna Centrum ( Dz.Urz.Woj.Śląskiego z 2023 r. poz. 301). Uchwała ta została zaskarżona w całości.

W skardze zarzucono naruszenie art. 9 ust. 4 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 977 ze zm., dalej w skrócie u.p.z.p.) oraz art. 48 Prawa budowlanego.

Z uzasadnienia skargi wynika, że skarżąca jest właścicielką działki nr [...]. Według skarżącej w planie miejscowym ograniczono sposób korzystania z jej nieruchomości. Obecnie na jej działce nie można zabudować żadnego budynku mieszkalnego ze względu na "określenie jej części jako działki leśnej". Tymczasem według Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brenna, uchwalonego w dniu 13 lipca 2017 r. Uchwałą Rady Gminy Brenna nr XXI/237/17 (dalej jako "Studium") jej działka ma przeznaczenie budowlane. Jest ona objęta jednostkami studium: "MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Drogi gminne istniejące/projektowane (G)."

Skarżąca zaakcentowała, że na jej działce nie ma ogóle lasu. Ten znajduje się dopiero poza granicami działki. Ponadto została ona zakupiona jako pole orne. Nigdy nie był na niej zasadzony las ani nie prowadzono tam gospodarki leśnej. Poprzez przeznaczenie jej części jako działki leśnej przekreślono budowę na niej jakiegokolwiek budynku mieszkalnego ze względu na konieczność zachowania minimalnej odległości od ściany lasu (może to być nawet 16 m) oraz od granicy działki (co najmniej 4 m). Część budowlana tej działki to około 200 m2, a jej szerokość to 11 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00