Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Gd 14/23

Drogi publiczne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz Protokolant Referent stażysta Julia Bednarek po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2023 r. w Gdańsku na rozprawie ze skargi M. P. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 24 października 2022 r., nr WI-III.7821.1.6.2021.EK w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę.

Uzasadnienie

M. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego z 24 października 2022 r., w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Skargę wniesiono w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z 18 marca 2021 r. Prezydent Miasta Gdyni zatwierdził projekt budowlany i zezwolił na realizację inwestycji drogowej pn.: "Budowa ul. A. w Gdyni wraz z przebudowa kolidującej infrastruktury", zlokalizowanej na działkach o następujących numerach: [...]-[...], obręb [...], przy czym w nawiasach podano numery działek przed podziałem. Na wniosek inwestora w ww. decyzji organ nadał jej także rygor natychmiastowej wykonalności, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1363) – dalej "specustawa drogowa", gdyż przygotowanie inwestycji do realizacji jest niezbędne dla zabezpieczenia ważnego interesu społecznego, polegającego na terminowym przygotowaniu inwestycji do realizacji, z uwagi na ewentualną utratę środków do pozyskania na ten cel z Unii Europejskiej.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że przedłożony projekt budowlany wraz z wnioskiem z 8 października 2020 r., jest kompletny i spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1935), został wykonany przez osoby posiadające uprawnienia budowlane i będące członkami właściwej izby samorządu zawodowego. Projektanci i sprawdzający złożyli oświadczenie, o którym mowa w art. 20 ust. 4 Prawa budowlanego, o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Inwestor uzyskał także niezbędne opinie, uzgodnienia i pozwolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00