Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Gd 29/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 26 października 2022 r., nr SKO Gd/3481/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 26 października 2022 r., nr SKO Gd/3481/22, którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy Stary Dzierzgoń, w imieniu którego działał Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Dzierzgoniu, z 27 maja 2022 r., nr ŚS.6232.7.2022, w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

Z. B. złożył do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Dzierzgoniu wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną matką H. B.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że matka skarżącego, H. B. (ur. 17 maja 1934 r.) legitymuje się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 4 marca 2020 r., z którego wynika, iż jest ona trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji. Datę powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji określono na 1 lutego 2020 r.

W toku postępowania, w tym na podstawie przeprowadzonego w dniu 6 kwietnia 2022 r. wywiadu środowiskowego, organ I instancji ustalił, że Z. B. prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z żoną Z. B. oraz matką H. B. W domu jest też zameldowana córka M.B., ale jak wskazał skarżący "czasem w nim przebywa, czasem nie". Pracownik socjalny ustalił, że H. B. przeszła operację usunięcia jelita grubego (ma założoną stomię), od kilku lat choruje na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia mózgowego, miażdżycę, zespół otępienny, przewlekłą chorobę nerek, chorobę wrzodową żołądka, osteoporozę, zwyrodnienie stawów. Matka skarżącego porusza się na wózku inwalidzkim, wymaga pomocy przy sporządzeniu i podaniu posiłków, ubieraniu i rozbieraniu, myciu i utrzymaniu higieny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00