Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Gd 290/23

Ubezpieczenie społeczne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Specjalista Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi W.C. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 stycznia 2023 r., nr 100000/71/261989/2022 w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 5 lipca 2022 r. W. C. zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej w skrócie zwanego Zakładem lub organem) z wnioskiem o umorzenie całości zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek.

Decyzją z 3 listopada 2022 r. Zakład odmówił wnioskodawcy umorzenia należności z tytułu składek. Organ stwierdził, że nie wystąpiła żadna z przesłanek o jakich mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r, o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.) – dalej w skrócie zwanej u.s.u.s., a ponadto W. C. nie wykazał, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną spłata należności wiązałaby się z brakiem możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego, aby powstanie zadłużenia było następstwem szczególnych zdarzeń oraz, że przewlekła choroba lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiły wnioskodawcę możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności.

Decyzją z dnia 12 stycznia 2023 r. Zakład utrzymał w mocy decyzję z 3 listopada 2022 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ w pierwszej kolejności przedstawił sytuację materialną wnioskodawcy, na podstawie złożonego przez stronę oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym oraz danych z CEIDG, Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz z Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Organ doszedł do wniosku, że w sprawie nie zaistniały przesłanki umorzenia o jakich mowa w art. 28 ust. 3 u.s.u.s. Analizując natomiast sytuację wnioskodawcy z punktu widzenia przesłanek umorzenia, o jakich mowa w art. 28 ust. 3a u.s.u.s. i § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek (Dz.U. z 2003 r., Nr 141, poz. 1365) - zwanego dalej Rozporządzeniem organ doszedł do wniosku, że ograniczone możliwości płatnicze nie mogą być uznane za przesłankę wystarczającą do całkowitego umorzenia zaległości. Przesłanka z § 3 ust. 1 Rozporządzenia nie odnosi się do subiektywnego odczucia dłużnika o dolegliwości z powodu konieczności zapłacenia zaległych składek lecz oznacza obiektywną, wyjątkową sytuację, która zagraża podstawowemu bytowi zobowiązanego lub jego rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00