Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 maja 2023 r., sygn. IV SA/Wr 733/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie: Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 maja 2023 r. sprawy ze skargi I. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 17 października 2022 r. nr SKO 4103/616/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 13 września 2022 r. odmawiające I. H. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym synem.

Jak wynikało z akt sprawy powołaną decyzją organ I instancji odmówił stronie przyznania wnioskowanego świadczenia, w uzasadnieniu powołał się na art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022r., poz. 615 ze zm., dalej u.ś.r.). Wskazując na zebrane w sprawie dowody, w tym rodzinny wywiad środowiskowy organ wyjaśniał, że zakres sprawowanej opieki nad niepełnosprawnym synem nie uniemożliwia stronie podjęcia zatrudnienia. Z poczynionych ustaleń wynikało, że syn jest w znacznym stopniu samodzielny, sam chodzi do szkoły, samodzielnie się ubiera, wykonuje czynności higieniczne. Sporadycznie wymaga pomocy w niesieniu plecaka i przy kąpieli. Skarżąca robi zakupy, przygotowuje posiłki, uczestniczy w wizytach lekarskich syna, te jednak odbywają się raz na trzy miesiące, zaś rehabilitacja poza miejscem zamieszkania dwa razy w tygodniu po półtorej godziny. Wg ustaleń pracownika socjalnego opieka, którą sprawuje skarżąca zabiera jej od 1,5 do 3,5 godziny dziennie, co nie uniemożliwia podjęcie zatrudnienia. Pogląd ten został podtrzymany w decyzji organu I instancji, który podkreślał, że szereg czynności związanych z opieką nad synem może być realizowanych przed lub po pracy, nadto stronę może w nich wspomagać mąż. Powyższe uchyla zasadność przyznania stronie wnioskowanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00