Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 maja 2023 r., sygn. IV SA/Wr 688/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale IV w dniu 5 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi L. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 16 września 2022 r. nr SKO 4103/515/2022 w przedmiocie odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu (dalej: Kolegium, organ odwoławczy) z dnia 16 września 2022 r. nr SKO/4103/515/2022, którą - po rozpatrzeniu odwołania L. J. (dalej: strona, wnioskodawca, skarżący), Kolegium utrzymało w mocy decyzję z dnia 21 lipca 2022 r. nr SR.8252.000714.2022 działającego z upoważnienia Burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej - Zastępcy Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej (dalej: organ I instancji), w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną A. J.

W uzasadnieniu organ odwoławczy przedstawił stan faktyczny sprawy podając, że strona wnioskiem z dnia 17 listopada 2021 r. wystąpiła do OPS o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną żoną.

Decyzją z dnia 3 czerwca 2022 r. organ I instancji odmówił stronie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad żoną. W uzasadnieniu podał, że żona strony posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – znacznym. W orzeczeniu tym stwierdził, że nie da się ustalić od kiedy jej niepełnosprawność istnieje i tym samym stanowi to negatywną przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm. - dalej: u.ś.r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00