Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 maja 2023 r., sygn. VI SA/Wa 1374/23
Drogi publiczne
Dnia 22 maja 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Asesor WSA Robert Żukowski (spr.) Protokolant ref. Anna Arendt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2023 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia zezwolenia na przebudowę zjazdu publicznego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad na rzecz skarżącego J. F. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
J. F. (skarżący) będący właścicielem działki budowlanej o nr [...] znajdującej się w [...] przy ulicy [...] (DK nr [...]) uzyskał na mocy postanowienia z dnia [...] maja 1994 r. zarządca drogi warunkowe pozytywnie zaopiniowane zagospodarowanie działki nr [...], w zakresie lokalizacji budynku mieszkalno-handlowego, gdzie skarżący został zobowiązany do urządzenia parkingu na terenie własnym nieruchomości.
Pismem z 15 października 2018 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) potwierdziła, iż działka nr ew. [...] posiada zjazd publiczny z drogi krajowej nr [...].
Skarżący wnioskiem z dnia 26 października 2018 r. wystąpił o wydanie zezwolenia na przebudowę zjazdu publicznego z drogi krajowej nr [...] (klasy GP – droga główna ruchu przyśpieszonego), w celu obsługi komunikacyjnej działki o nr ew. [...] (prowadzona działalność gospodarcza o charakterze usługowo-handlowym) położonej w [...] przy ul. [...]. Do wniosku dołączono wniosek z 31 maja 2018 r. z uzasadnieniem przebudowy zjazdu z drogi krajowej [...]. W uzasadnieniu tego wniosku wskazano m.in., iż działka nr [...] przez blisko 20 lata wykorzystywana była na cele parkingowe w ten sposób, iż przed budynkiem od ulicy [...] znajdowały się miejsca parkingowe. Nadto skarżący wyjaśnił, iż planuje wybudowanie parkingu na samochody osobowe w liczbie 27 na swojej działce pod nowym budynkiem handlowo- usługowym, który będzie dobudowany do istniejącego budynku. Wskazano także, iż skarżący wnosi o utrzymanie 5 miejsc parkingowych przed budynkiem od strony ulicy bowiem budynek ten został przesunięty o 5 m celem pozostawienia miejsca na parking.