Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 maja 2023 r., sygn. I SA/Sz 62/23
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Sokołowska Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Anna Furtak-Biernat po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 maja 2023 r. sprawy ze skargi Spółki Rolniczej [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] na interpretacje indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej S. J. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. akt II FSK 1071/20 uchylił wyrok z dnia 23 stycznia 2020 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, sygn. akt I SA/Sz 764/19 w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie.
Stan faktyczny i prawny przedstawia się następująco:
W dniu 8 kwietnia 2019 r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Organ interpretacyjny") wniosek S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w J. (dalej: "Spółka", "Strona" lub "Skarżąca")
o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku o wydanie interpretacji Spółka wskazała, że od 2004 r. prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne. W 2017 r. nawiązała współpracę z Fundacją prawa niemieckiego S. A. S. (dalej: "Fundacja") w wyniku której w grudniu 2017 r. nabyła ona część udziałów w Spółce. Fundacja jest niezależną organizacją pożytku publicznego utworzoną w oparciu o przepisy niemieckiej ustawy Kodeks cywilny, która wspiera inicjatywy w obszarach "Edukacja i szkolenie", "Usługi dla dzieci i młodzieży", "Niepełnosprawność i pomoc w podeszłym wieku". Promuje także projekty naukowe i życiowe w dziale "Rolnictwo i ochrona przyrody", w tym badania biodynamiczne związane z rolnictwem. W ramach tej współpracy realizowane są m.in. projekty związane z rolnictwem biodynamicznym. W celu sformalizowania współpracy, a także wobec chęci dofinansowania przez Fundację prowadzonych przez Spółkę projektów, w czerwcu 2017 r. zawarto umowę "utworzenia cichej spółki".