Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 maja 2023 r., sygn. IV SA/Po 209/23
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski po rozpoznaniu w na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 maja 2023 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 23 lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 23.02.2023 r., znak [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia 5 stycznia 2023 roku nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania P. W. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bratem - J. W..
Decyzja ta została wydana została przy następujących ustaleniach stanu faktycznego i ocenie prawnej sprawy.
Wnioskiem z dnia 21 listopada 2022 roku P. W. wystąpił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym bratem J. W., który jest kawalerem. Jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym - na stałe. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność istnieje od 16 roku życia, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 3 marca 2017 roku.
Decyzją z dnia 5 stycznia 2023 roku nr [...], Prezydent Miasta K. odmówił przyznania P. W. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bratem. Uzasadniając to rozstrzygnięcie Organ I instancji wskazał, że zgodnie z przedstawionym orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia 15 czerwca 2022 roku niepełnosprawność J. W. istnieje od 16 roku życia. Tym samym została spełniona przesłanka zawarta w art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych warunkująca przyznanie wnioskowanego świadczenia. Organ podkreślił, że matka K. D. nie żyje, a ojciec legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stale. Wobec istnienia osób spokrewnionych w pierwszym stopniu organ uznał, że wykluczona jest możliwość nabycia przez wnioskodawcę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.