Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 maja 2023 r., sygn. II SA/Ol 131/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 maja 2023 r. sprawy ze skargi E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z 13 grudnia 2021 r., wydaną z upoważnienia Wójta Gminy przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (dalej jako: organ I instancji), na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1 b, art. 20 ust. 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych odmówiono przyznania E. D. (dalej jako: wnioskodawczyni, strona lub skarżąca) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawną matką G. W.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (Kolegium, organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania strony, decyzją z 17 stycznia 2022 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu skargi skarżącej, wyrokiem z 7 lipca 2022 r. II SA/Ol 297/22 uchylił decyzje zapadłe w obydwu instancjach. W uzasadnieniu wyroku podniósł, że postępowanie organów nie tylko nie wykazało w sposób bezsporny, że skarżąca jest w stanie pogodzić zatrudnienie z koniecznością zapewnienia matce stałej i długotrwałej opieki, ale także organy nie przeprowadziły wyczerpującego postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia rzeczywistych potrzeb osoby wymagającej opieki i nakładu pracy oraz czasu wymaganego dla ich zaspokojenia, a tym samym ciężaru oraz zakresu obowiązków, jaki spoczywa na skarżącej.

Organ I instancji decyzją z 14 października 2022 r. odmówił przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, tj. matką G. W. Podniósł, że 28 września 2022r. pracownik socjalny Ośrodka przeprowadził rodzinny wywiad środowiskowy na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej. Ustalono, że G. W. nie wymaga nieustannej, całodobowej opieki i pielęgnacji. Nie jest osobą leżącą, radzi sobie w podstawowych czynnościach życiowych: mycie, ubieranie, jedzenie, zażywanie leków. Nadto porusza się po domu i na zewnątrz samodzielnie. W konsekwencji, zdaniem organu z ustalonego w dniu wywiadu stanu faktycznego nie wynika, aby zakres sprawowanej opieki przez stronę wykluczał możliwość podjęcia zatrudnienia chociażby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nadto z akt sprawy, w kontekście ustaleń dokonanych podczas wywiadu nie wynika, aby sprawowana przez stronę opieka nad matką miała charakter opieki stałej lub długoterminowej w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00