Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 maja 2023 r., sygn. I SA/Łd 210/23

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Asesor WSA Tomasz Furmanek (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2023 r. sprawy ze skargi I. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lutego 2023 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.793.2022.1.AK w przedmiocie podatku od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Łd 210/23

UZASADNIENIE

Zaskarżoną interpretacją z dnia 1 lutego 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko A Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca", "skarżąca", "Spółka") w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powyższej interpretacji wyjaśniono, że 6 grudnia 2022 r. wpłynął wniosek Spółki o wydanie indywidulanie interpretacji prawa podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jest podmiotem podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania (polski rezydent podatkowy). Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie działalności holdingów finansowych. Wnioskodawca pełni w strukturze grupy podmiotów powiązanych funkcję spółki holdingowej oraz podmiotu dominującego w odniesieniu do polskich spółek krajowych, prowadzących działalność operacyjną.

W 2022 roku Wnioskodawca dokonał zbycia 100% udziałów w trzech polskich spółkach kapitałowych (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością) na rzecz zewnętrznego inwestora ("Inwestor"). Inwestor był podmiotem niepowiązanym, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Spółki, których udziały zostały zbyte były polskimi rezydentami podatkowymi, podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na terytorium Rzeczypospolitej polskiej od całości swoich dochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00