Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 maja 2023 r., sygn. II SA/Kr 343/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Małgorzata Łoboz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 maja 2023 r. sprzeciwu E. W. od decyzji Wojewody Małopolskiego z dnia 6 lutego 2023 r., znak WI-I.7840.5.196.2021.MO w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu E. W. (dalej: skarżąca) jest decyzja Wojewody Małopolskiego z 6 lutego 2023 r. znak WI-I.7840.5.196.2021.MO. Decyzją tą uchylono decyzję Prezydenta Miasta Krakowa nr 1097/6740.1/2021 z 23 sierpnia 2021 r. odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oraz przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W stanie faktycznym sprawy pismem z 11 października 2018 r. skarżąca złożyła wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z instalacjami wewnętrznymi i utwardzenie terenu na działce nr [...] obr. [...] w K.. Decyzją z 31 grudnia 2018 r. organ I instancji odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, wskazując na brak zgodności projektu z obowiązującymi ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzją z 25 kwietnia 2019 r. organ odwoławczy utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Powyższe decyzje zostały uchylone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 9 października 2019 r. sygn. II SA/Kr 751/19. Sąd wskazał, że przyjęty przez organy sposób liczenia wskaźnik powierzchni zabudowy i wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej ocenić należy jako wadliwy. Treść przepisów planu nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby powierzchnię zabudowy odnosić do powierzchni całej działki objętej projektem zagospodarowania terenu, a nie tylko do tej jej części, która pod zabudowę jest przeznaczona. Jedynym warunkiem jest tylko to, aby projektowana zabudowa w takiej części się mieściła. We wskazaniach do dalszego postępowania Sąd zaznaczył, że organy uwzględnią wyżej przedstawiony pogląd prawny i w sposób miarodajny i niewątpliwy ocenią, czy w pozostałym zakresie projekt budowlany wymaga poprawek czy uzupełnień. W szczególności zaś chodzi tu o usytuowanie schodów i tarasu, co do których organ pierwszej instancji powziął "wątpliwości". Powyższy wyrok stał się prawomocny wobec oddalenia skargi kasacyjnej organu przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 2 września 2020 r. sygn. II OSK 1059/20.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00