Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 maja 2023 r., sygn. III SA/Kr 120/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący S WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Janusz Kasprzycki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 maja 2023 r. sprawy ze skargi L. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 31 października 2022 r., nr SKO.ŚR/4111/1040/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z 22 czerwca 2022 r., znak: [...] Burmistrz B. odmówił L. T. (dalej: skarżący) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że skarżący nie spełniał przesłanki określonej w art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2140) - dalej: "u.ś.r.". Zdaniem organu I instancji, czynności które skarżący wykonywał w ramach sprawowanej nad matką opieki, nie miały charakteru nadzwyczajnego i stanowiły codzienną rutynę osób, które pracują zawodowo. Ponadto brak było związku przyczyno-skutkowego między niepodejmowaniem przez skarżącego pracy, a wykonywaną opieką. Skarżący był bowiem nieaktywny zawodowo od 10 lat, czyli na długo przed powstaniem obecnych schorzeń jego matki, a od listopada 2021 r. osiągnął również wiek emerytalny. Skarżący pobierał zasiłek stały z tytułu posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności. Nadto mógłby ubiegać się o świadczenie emerytalne, jednak nie korzystał z tego uprawnienia. Nie mógł i obecnie nie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna poszukująca pracy, gdyż pobierał zasiłek stały, a obecnie był w wieku emerytalnym. Organ zauważył też, że sam fakt opłacania składek do KRUS, nie może być utożsamiany z pracą w gospodarstwie rolnym. Ponadto organ podał, że brak możliwości przyznania świadczenia wynikał nadto z niespełnienia przesłanki określonej art. 17 ust.1 b u.ś.r. Z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności matki skarżącego wynikało, że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność, a ustalony stopnień niepełnosprawności datował się od dnia 18 grudnia 2019 r., czyli po 91 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00