Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 maja 2023 r., sygn. I SA/Ke 129/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Banach, Asesor WSA Andrzej Mącznik (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2023 r. sprawy ze skargi A w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lutego 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.256.2022.2.MR1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z 3 lutego 2023 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.256.2022.2.MR1 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor KIS", "organ interpretacyjny") stwierdził, że nieprawidłowe jest stanowisko R. w K. ("wnioskodawczyni", "spółdzielnia") przedstawione we wniosku z 15 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, w sprawie możliwości zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu zawartych umów najmu dodatkowych pomieszczeń piwnicznych oraz pomieszczeń po zlikwidowanych zsypach na cele związane z działalnością gospodarczą najemcy.

1.1 We wniosku przedstawiono stan faktyczny, zgodnie z którym wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na terenie miasta K. oraz gmin M. i P. . Spółdzielnia dysponuje i zarządza 105 budynkami mieszkalnymi znajdującymi się w jej zasobach. Zasoby te składają się z lokali mieszkalnych, pomieszczeń przynależnych (piwnice), a także części wspólnych nieruchomości. Do części wspólnej nieruchomości, czyli części niesłużącej wyłącznie do użytku właściciela lokalu należą: grunt oraz części budynku i urządzenia, tj. fundamenty, ściany nośne, balkony, elewacje, dach, kominy, klatka schodowa, dodatkowe boksy piwniczne (pralnie, suszarnie, rowerownie), korytarze piwniczne, pomieszczenia po zsypach oraz instalacje. Części wspólne budynku i znajdujące się w nim mieszkania pozostają ze sobą w ścisłym związku w wymiarze technicznym i prawnym. W ramach umów najmu za zgodą mieszkańców części wspólne, to jest dodatkowe, wolne pomieszczenia piwniczne oraz pomieszczenia po likwidacji zsypów są wynajmowane na cele związane z działalnością gospodarczą najemcy. Z tytułu najmu części wspólnej stanowiącej zasoby mieszkaniowe, najemcy płacą wnioskodawczyni miesięczny czynsz. Nieruchomość ponosi koszty utrzymania części wspólnych, m.in. koszty konserwacji, sprzątania, oświetlenia (koszty zużycia energii elektrycznej) i są to koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wygenerowany dochód z najmu dodatkowych pomieszczeń piwnicznych i pomieszczeń po zlikwidowanych zsypach wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej najemcy stanowi pożytek z nieruchomości wspólnej, który zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przeznaczony jest na pokrycie kosztów utrzymania danej nieruchomości (budynku). Dochody uzyskane z najmu części wspólnej budynku jako dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi objęte są zwolnieniem z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00