Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 11 maja 2023 r., sygn. II SA/Go 159/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Krzysztof Rogalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 11 maja 2023 r. sprawy ze skargi J.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] września 2022 r. J.G. zwrócił się do Centrum Pomocy Rodzinie o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką J.G., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do wniosku dołączono m.in. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności J.G. wskazujące, że niepełnosprawność w/w osoby istnieje od 2001 r.

Z ustaleń poczynionych w toku wszczętego postępowania administracyjnego wynika, iż J.G. jest wdową. W dniu [...] października 2022 r. pracownik socjalny, celem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, udał się do miejsca zamieszkania w/w osoby. W domu nikogo nie zastał. Z uzyskanych od sąsiadki informacji wynikało, iż J.G. samodzielnie udała się na rehabilitację. Pracownik zaczekał na w/w osobę, która wróciła do domu w towarzystwie znajomych. Wnioskodawca nie był obecny w mieszkaniu. Jego matka była zdenerwowana wizytą pracownika socjalnego, unikała rozmowy na temat syna. Następnego dnia wnioskodawca nawiązał kontakt z pracownikiem socjalnym. Odmówił rozmowy i złożenia oświadczenia na temat opieki. Oświadczył, że ma ważniejsze sprawy do załatwienia i przyjdzie kolejnego dnia. W trakcie rozmowy z pracownikiem socjalnym nie wyjaśnił powodu swojej nieobecności u matki w dniu [...] października 2022 r.

W złożonym w dniu [...] października 2022 r. oświadczeniu wskazał, że od 20 lat opiekuje się niepełnosprawną matką. Robi pranie, sprząta gotuje, robi zakupy, płaci rachunki, asystuje przy wizytach lekarskich i rehabilitacji, podaje posiłki oraz leki, pomaga w zachowaniu higieny osobistej, uczestniczy z matką w zajęciach kulturalno-oświatowych, takich jak gra w szachy, nauka języka hiszpańskiego, rozwiązywanie krzyżówek. Chodzi z matką do kościoła, na cmentarz. Spędza u matki siedem dni w tygodniu, w zależności od potrzeb od godz. 9.00 do 18.00, czasem wraca do domu o godz. 20.00. W sporządzonym zakresie czynności wykonywanych podczas opieki podał, iż pomaga codzienne w czynnościach dotyczących jej higieny osobistej (kąpiel, obcinanie paznokci, itp.), prowadzi do toalety, w zależności od samopoczucia matki przygotowuje ubrania, pomaga w ubieraniu się, w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, mierzy ciśnienie, podaje leki, przygotowuje i podaje posiłki, sprząta, pierze, asystuje w wizytach lekarskich, opłaca rachunki, robi zakupy, w razie potrzeby załatwia sprawy urzędowe, realizuje recepty, wychodzi z matką na spacery, pomaga czasami w ułożeniu do snu, wykonuje masaże, czuwa podczas snu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00