Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 maja 2023 r., sygn. I SA/Gd 1281/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 maja 2023 r. sprawy ze skargi P.O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 września 2022 r. nr 0115-KDIT2.4011.377.2022.2.RS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko P. O. (dalej jako "Wnioskodawca" lub "Skarżący"), przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jest prawidłowe w części dotyczącej wykazania w zeznaniu rocznym zapłaconego podatku w Wielkiej Brytanii oraz zwrotu podatku i nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości doliczania zwrotu podatku do dochodu.

2. Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:

2.1. W dniu 9 czerwca 2022 r. do organu wpłynął wniosek Skarżącego o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania dochodów zagranicznych, zastosowania metod unikania podwójnego opodatkowania i ulgi abolicyjnej.

We wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Skarżący wskazał, że jest osobą fizyczną posiadającą w Polsce swoje centrum interesów życiowych, zatem posiada swoją rezydencję podatkową w Polsce. W 2020 r. Wnioskodawca pracował na statku podnoszącym banderę Wysp Bahama, eksploatowanym na brytyjskim szelfie kontynentalnym (poza terytorium lądowym państw), zarządzanym przez podmiot z siedzibą i faktycznym zarządem w Wielkiej Brytanii. Na terytorium Wielkiej Brytanii z wynagrodzenia Wnioskodawcy w 2020 r. został odprowadzony podatek w wysokości 55.438,31 zł. Z uwagi na wykonywanie pracy przez Wnioskodawcę w ww. modelu zatrudnienia do tak osiąganego dochodu w 2020 r. zastosowanie znalazła Konwencja między Rzecząpospolitą Polską

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00