Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 1140/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 maja 2023 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 15 listopada 2022 r., nr SKO Gd/3670/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 9 lutego 2022 r. T. K. (dalej: "Wnioskodawczyni", "Strona", "Skarżąca") wystąpiła do Burmistrza Miasta Redy (dalej: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji

z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem H. K..

Decyzją z 31 maja 2022 r. Burmistrz, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615) - dalej: "u.ś.r.", odmówił Stronie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że Wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad mężem poprzez takie czynności jak: codzienne zakupy, przygotowywanie posiłków, podawanie lekarstw, pomoc w ubieraniu się, przebieraniu, wizyty lekarskie, krótkie spacery, pomoc w chodzeniu po schodach. Burmistrz zaznaczył, że H. K. samodzielnie korzysta z toalety, samodzielnie spożywa posiłki i lekarstwa po wcześniejszym przygotowaniu, porusza się samodzielnie przy pomocy balkonika. Wskazano, że Strona jest z wykształcenia krawcem, a od 2019 r. pobiera emeryturę.

Mając powyższe na uwadze organ pierwszej instancji ocenił, że Wnioskodawczyni wykonuje przy mężu czynności higieniczne, nie pielęgnacyjne, nie wymagające ciągłej obecności. Podkreślono, że mąż Strony nie wymaga leczenia odleżyn, ran, nie wymaga pielęgnacji przetok czy stomi. Ponadto nie wymaga karmienia przez sondę, nie jest używany cewnik, nie potrzebuje pomocy w załatwianiu potrzeb fizjologicznych w ciągu dnia oraz nie używa pampersów czy pielucho-majtek. Pomoc Wnioskodawczyni sprowadza się zatem do wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego, jakie się wykonuje

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00