Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 955/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Justyna Dudek – Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 31 maja 2023 r. sprawy ze skargi H. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 5 września 2022 r., nr SKO Gd/1568/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

H. J. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 5 września 2022 r., nr SKO Gd/1568/22, którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdańska, w imieniu którego działał Starszy Inspektor Gdańskiego Centrum Świadczeń, z 15 lutego 2022 r., nr GCŚ/DŚO/014756/SP/02/2022, w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

H. J. złożyła do Gdańskiego Centrum Świadczeń wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym mężem M. J. .

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że mąż skarżącej, M. J. (ur. 10 marca 1941 r.) legitymuje się orzeczeniem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w G. z 13 września 2021 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie zostało wydane na stałe, a ponadto wynika z niego, że nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 30 sierpnia 2019 r.

Jak ustalił organ I instancji, w chwili złożenia wniosku skarżąca miała 77 lat, a jej mąż 80 lat. W toku postępowania skarżąca wyjaśniła, że opiekę nad mężem sprawuje od 2017 r., tj. po przejściu przez niego zawału serca. Z czasem stan jego zdrowia się pogorszał - oprócz zawału mąż wnioskodawczyni miał problem z chodzeniem. Skarżąca w złożonym wniosku, w ramach sprawowanej opieki nad mężem, wymieniła: pobudkę trzy razy dziennie, wykonywanie czynności higienicznych, prowadzenie do toalety, podmywanie, wymianę pielucho-majtek, smarowanie kremami przeciw odparzeniom, mierzenie ciśnienia, mierzenie poziomu cukru, przygotowanie i podawanie leków oraz posiłków, ćwiczenia fizyczne, sprzątanie, pranie, prasowanie, umawianie wizyt lekarskich, opłacanie rachunków, realizację recept, robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, czytanie książek, zapewnianie mężowi ćwiczeń rozwijających mowę, czytanie, pisanie, myślenie, masaże, oklepywanie, układanie do snu i czuwanie nocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00