Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 51/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 16 grudnia 2022 roku, nr SKO Gd/4278/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

M. B. (dalej: "strona", "wnioskodawczyni", skarżąca") zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 16 grudnia 2022 r. - utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta R. z dnia 5 lipca 2022 r. o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad synem L. B.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z 14 kwietnia 2022 r. skarżąca zwróciła się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem – L. B. Z akt sprawy wynika, że L. B., zgodnie z orzeczeniem z 30 marca 2022 r. został zaliczony do osób niepełnosprawnych, wymagających konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz wymagających stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Przyczyna niepełnosprawności to 10-N (choroby neurologiczne), 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroba słuchu). Niepełnosprawność istnieje od urodzenia.

Ze sporządzonego przez pracownika socjalnego w dniu 1 lipca 2022 r. wywiadu środowiskowego wynika, że M. B. prowadzi gospodarstwo domowe wraz z czworgiem nieletnich dzieci w wieku 9, 5, 3 i 2 lat. Rodzina zamieszkuje w lokalu komunalnym należącym do rodziców wnioskodawczyni. Z uwagi na mały metraż ma trudne warunki mieszkaniowe; wnioskodawczyni złożyła wniosek o przydział lokalu z zasobu gminy. Syn – L. B. ma 2 lata, jest pod opieką wielu poradni, w tym: laryngologicznej, kardiologicznej, neurologicznej. Dziecko ma podejrzenie wodogłowia, wzmożone napięcie mięśniowe, jest opóźnione w rozwoju. Obecnie przechodzi liczne badania, w drugiej połowie lipca ma przejść rezonans głowy w Bydgoszczy. Dziecko zaczęło chodzić, jednak - z uwagi na uszkodzony słuch - komunikacja z nim jest utrudniona. Obecnie dziecko będzie diagnozowane w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdyż jego zachowanie, jako dwulatka, znacznie odbiega od norm dziecka w tym wieku. Matka jest zaangażowana w sprawy dziecka, dąży do postawienia diagnozy oraz dobrania najlepszego sposobu leczenia. Pracownik socjalny potwierdził, że dziecko wymaga wzmożonej uwagi oraz obecności dorosłej osoby przez całą dobę. Wnioskodawczyni może liczyć na doraźną pomoc rodziców, obecny partner przebywa w zakładzie karnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00