Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 939/22

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 31 maja 2023 r. sprawy ze skargi M. P. na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia 15 września 2022 r. nr WOP.7722.140.2022.MH w przedmiocie obowiązku sporządzenia i przedłożenia orzeczenia technicznego oceniającego prawidłowość robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga M. P. na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia 15 września 2022 r., nr WOP.7722.140.2022.MH, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Malborku w wyniku pozyskania informacji o wykonaniu nielegalnej rozbiórki budynku mieszkalnego jednorodzinnego na należącej do M. P. działce nr [...] obr. ew. M., przeprowadził na tej działce kontrolę doraźną, podczas której stwierdził, że przedmiotowy budynek został rozebrany, teren jest uporządkowany, w wyniku rozbiórki budynek mieszkalny na działce sąsiedniej nr [...] ma niezabezpieczoną wiatrownicę, przestrzeń pomiędzy pokryciem dachu a obitką dachu z desek, a pozostała ściana, będąca przed rozbiórką ścianą środkową, wspólną dla budynku na dz. nr [...] i [...] - jest nieestetyczna i w wyniku rozbiórki budynku na działce nr [...], pełni obecnie funkcję zewnętrznej ściany szczytowej budynku na dz. nr [...].

Organ I instancji po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie rozbiórki przeprowadził oględziny, podczas których ustalił, że na działce nr [...] rozebrany został budynek mieszkalny jednorodzinny nr [..] o gabarytach zbliżonych do budynku nr [...] na działce sąsiedniej nr [...]. Wcześniej budynki nr [...] i [...] stanowiły jeden budynek mieszkalny konstrukcyjnie połączony. Ściana środkowa dzieląca dwa budynki może mieć grubość 25cm, wynika to z układu cegieł w ścianie, tj. widoczne są główki i wozówki cegieł. Rozebrany budynek miał wymiary ok. szer. 8,30m, dł. 5,85m i wysokość ok. 6,20m. K. P., właściciel sąsiedniej nieruchomości, oświadczył, że przedmiotowy budynek rozebrał M. P. latem 2021 roku. Budynek był murowany z cegły ceramicznej pełnej, parterowy z poddaszem nieużytkowym, częściowo podpiwniczony. Na poddaszu pomiędzy budynkami było przepierzenie, tj. na ruszcie z desek nabite były płyty pilśniowe miękkie. Obecnie poddasze budynku nr [...] zabezpieczone jest ścianą z desek gr. 25mm. Szczyt rozebranego budynku był murowany. Dach konstrukcji drewnianej pokryty był dachówką ceramiczną "holenderką". W trakcie kontroli sołtys wsi M. oświadczył, że przedmiotowy budynek został rozebrany latem 2021 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00