Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 115/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2022 roku, nr SKO Gd/3969/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącego J. S. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J. S. (dalej: "strona", "wnioskodawca", skarżący") zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 19 grudnia 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy W. z 30 czerwca 2022 r. o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad żoną A. S..

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z 2 czerwca 2022 r. skarżący zwrócił się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną - A. S..

Z akt sprawy wynika, że A. S., zgodnie z orzeczeniem z dnia 14 września 2015 r. została zaliczona do osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe, przy czym niepełnosprawność istnieje od 27. roku życia a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 28 kwietnia 2010 r. Z dołączonego do wniosku opisu czynności wykonywanych podczas opieki wynika, że skarżący codziennie: pomaga żonie w utrzymaniu higieny (kąpieli, myciu zębów, myciu twarzy, obcinaniu paznokci czy myciu głowy), przygotowuje ubrania i pomaga przy założeniu odzieży dolnej i obuwia, raz - dwa razy dziennie mierzy ciśnienie, trzy – cztery razy dziennie mierzy poziom cukru a także zachęca żonę do wykonywania ćwiczenia fizycznych przez około 10 minut dziennie oraz dba, by żona wychodziła na spacery. Trzy razy dziennie podaje leki, trzy razy dziennie przygotowuje i podaje posiłki a także pilnuje, by żona nie podjadała w porze nocnej; co noc układa żonę do snu. Skarżący codziennie wykonuje czynności gospodarstwa domowego związane ze sprzątaniem i praniem, robi zakupy oraz przynosi opał i pali w piecu. Skarżący załatwia sprawy urzędowe, organizuje comiesięczne wizyty lekarskie u specjalistów – reumatologa, kardiologa, psychiatry oraz u lekarza ogólnego, dojazdy na badania, realizuje recepty. Wspólnie z podopieczną opłaca rachunki. Ustalono, że J. S. prowadzi gospodarstwo domowe z wymagającą opieki żoną oraz pełnoletnim synem Albertem, uczniem szkoły ponadpodstawowej. Skarżący opiekuje się żoną przez całą dobę: zajmuje się ogólnym prowadzeniem gospodarstwa domowego, zapewnia opiekę i leczenie, przygotowuje posiłki. Z uwagi na ograniczoną zdolność poruszania się i ryzyko upadku w wyniku osłabienia kończyn dolnych, żona skarżącego może pozostawać w domu sama jedynie na czas robienia przez niego zakupów czy realizacji recept – nie dłużej niż dwie godziny. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono także, że A. S. wymaga stałej pomocy osoby drugiej w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. W trakcie rodzinnego wywiadu środowiskowego organ I instancji ustalił, że żona skarżącego od końca lat osiemdziesiątych cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe oraz epizody maniakalne z objawami psychotycznymi. Podopieczna choruje na nadciśnienie tętnicze, plamicę alergiczną, cukrzycę, idiopatyczną dnę moczanową, otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany w stawach udowo- rzepkowych. Z uwagi na otyłość nie została zakwalifikowana do wymiany stawu kolanowego. Przy poruszaniu się korzysta z kul i asekuracji męża. Stan zdrowia A. S. ulega nieustannemu pogorszeniu od lutego/marca 2021 r., co ma związek z przebytą chorobą COVID-19.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00