Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 78/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 28 listopada 2022 roku, nr SKO Gd/3851/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. B. (dalej: strona, wnioskodawczyni, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy, Kolegium) z 28 listopada 2022 r., utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Pszczółki z 13 czerwca 2022 r., którą odmówiono skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bliską osobą niepełnosprawną – mężem S. B..

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 10 maja 2022 r. skarżąca zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczółkach – działającego z upoważnienia Wójta Gminy Pszczółki (dalej: "organ I instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem S. B..

Po przeprowadzeniu postępowania, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczółkach - decyzją z dnia 13 czerwca 2022 r. odmówił przyznania wnioskodawczyni prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Organ I instancji skonstatował, że na tle ustalonego stanu faktycznego brak jest związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia, czy też niepodejmowaniem dalszej aktywności zawodowej przez skarżącą, a sprawowaniem rzeczywistej opieki nad mężem. Strona przez całe dorosłe życie była osobą nieaktywną zawodowo. Podczas wywiadu środowiskowego nie wspomniała o żadnych schorzeniach, które uniemożliwiają jej podjęcie zatrudnienia. Niepełnosprawność męża istnieje od 2002 r., a ustalony stopień niepełnosprawności datowany jest na 5 września 2007 r. Przez ten okres skarżąca była osobą niepracującą. Ponadto opis czynności opiekuńczych nad niepełnosprawnym mężem ma w większości charakter związany z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00