Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 267/22
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Cichoń (sprawozdawca) Sędzia WSA Tadeusz Haberka , Protokolant: Starszy specjalista Aleksandra Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lutego 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.1010.2021.1.AK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,00 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako organ, organ interpretacyjny, organ podatkowy) z dnia 3 lutego 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.1010.2021.1.AK w której uznano stanowisko M. S. (dalej także jako "Skarżący" , "Wnioskodawca" lub "Strona") za nieprawidłowe.
Z akt sprawy wynika, że w dniu 5 listopada 2021 r. Skarżący wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu w związku z częściowym zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce komandytowej, po uzyskaniu przez tę spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku zostało wskazane, że Skarżący jest osobą fizyczną i wspólnikiem w spółkach S. sp. z o.o. sp. K. (dalej jako: "Spółka S.") oraz S.(1) sp. z o.o. sp. k. (dalej jako: "Spółka S.(1)"). Obie spółki komandytowe prowadzą działalność gospodarczą w branży deweloperskiej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020, poz. 2123, dalej jako: Ustawa zmieniająca) wszystkie spółki komandytowe zasadniczo objęte zostały przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r. Jednak, stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy zmieniającej, na podstawie uchwały wspólników postanowiono, że Spółka komandytowa S. uzyska status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r. Od 1 maja 2021 r. potencjalne przychody Wnioskodawcy z tytułu posiadanych wkładów w spółkach komandytowych nie są zaliczane do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a wyłącznie ze źródła przychodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, tj. z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych. W kwietniu 2021 r. Skarżący wniósł do Spółki S. dodatkowy (nowy) wkład niepieniężny w postaci ogółu praw i obowiązków w Spółce S.(1). Z wniesieniem powyższego wkładu niepieniężnego wiąże się zmiana udziału Wnioskodawcy w ogóle praw i obowiązków spółki S. z 95% na 99%. W przyszłości, tj. już po osiągnięciu przez Spółkę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Skarżący rozważa zmniejszenie swojego udziału kapitałowego w Spółce S., w wyniku którego otrzyma zwrot części uprzednio wniesionego w kwietniu 2021 r. wkładu niepieniężnego. Z przedmiotowym zwrotem części wkładu wiązać się będzie wypłata środków pieniężnych odpowiadających wartości pomniejszonego wkładu. Po częściowym zwrocie wkładu, o którym mowa powyżej Wnioskodawca, nadal pozostanie wspólnikiem w Spółka S.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right