Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. IV SA/Wr 730/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 28 września 2022 r. nr SKO/RŚ-423/257/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta Głogowa z dnia 16 sierpnia 2022 r. odmawiające W. K. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Jak wynikało z akt sprawy pismem z dnia 30 czerwca 2022 r. strona wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką J. S. Powołaną na wstępie decyzją organ I instancji wniosek strony rozpoznał odmownie. W uzasadnieniu powołując się na art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 ze zm., dalej u.ś.r.). wywiódł, że przeszkodą w ustaleniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest moment powstania niepełnosprawności matki skarżącej. W sprawie przeprowadzono wywiad środowiskowy, z którego wynikało, że oboje rodzice strony to osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym. Matka skarżącej choruje przewlekle na nadciśnienie tętnicze, zakażenie układu moczowego, zwyrodnienie kręgosłupa, otyłość, stan po udarze niedokrwiennym mózgu, niedowład połowiczny lewy. Zajmuje się nią skarżąca, zamieszkując wspólnie z rodzicami i swoją rodziną w tym samym mieszkaniu. Z ustaleń wywiadu wynikał zakres opieki jaką sprawuje strona nad rodzicami, m.in. wskazanie, że mama wymaga pomocy w czynnościach toalety, dojścia do łazienki, korzysta z pampersów, ma problemy z poruszaniem się. Skarżąca w toku postępowania wskazała, że zajmuje się także swoją rodziną, ma dwoje dzieci w wieku 12 lat i 14 miesięcy, na pomoc męża może liczyć w ograniczonym zakresie, gdyż pracuje w systemie trzyzmianowym. Wskazała, że w trakcie jej urlopu macierzyńskiego ojciec doznał udaru i także wymaga pomocy. Organ podjął działania w celu przesłuchania rodzeństwa skarżącej. Brat strony w złożonym piśmie wskazał, że sprawa go nie dotyczy i za bezzasadne uważa składanie wyjaśnień. Potwierdził, że opiekę sprawuje siostra, on zrzekł się prawa do opieki i zasiłku. Siostra skarżącej – J. J. nie stawiła się na przesłuchanie, gdyż przebywała za granicą. Druga z sióstr – D. G. oświadczyła, że pracuje zawodowo i ma rodzinę, nie jest w stanie sprawować opieki nad rodzicami. Organ wskazał, że w jego opinii istnieje związek przyczynowy pomiędzy sprawowaniem opieki a rezygnacją z pracy przez Stronę, jednakże prawo do świadczenia wyklucza przesłanka wynikająca z art. 17 ust. 1b u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00