Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Po 39/23

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Asesor sądowy WSA Michał Ilski Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia 25 października 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 2014 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego [...] wydaną w wyniku powtórnego rozpoznania sprawy decyzją z 1 kwietnia 2022 r.,

nr [...] określił wobec P. Spółka z o.o. Spółka komandytowa (dalej jako: "podatnik", "strona", "skarżący") zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do lipca 2014 r. w łącznej kwocie [...]zł oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych za kwiecień i maj 2014 r. w kwocie [...]zł.

Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania organ I instancji wyjaśnił, że w 2016 r. zostało wszczęte postępowanie kontrolne wobec podatnika w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. Pierwotna decyzja, tj. decyzja z 14 czerwca 2018 r., nr [...] została uchylona decyzją Dyrektora Izby Skarbowej z 4 kwietnia 2019 r., nr [...] W wyniku ponownego rozpoznania sprawy organ I instancji wydał decyzję dnia 19 czerwca 2020 r., nr [...] Organ II instancji dnia 16 grudnia 2020 r. decyzją nr [...]

[...], [...] uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał do ponownego rozpoznania, w wyniku którego została wydana powołana na wstępie decyzja.

W uzasadnieniu organ I instancji przedstawił ustalenia w sprawie, wskazując, że w 2014 r. spółka P. dokonywała zakupów paliw płynnych od kilku dostawców, w tym od P. Ś. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] P. Ś.. Ustalono, że z kolei P. Ś. dokonał zakupów od: B. spółka z o.o. z siedzibą w W. (w kwietniu, maju i czerwcu) i od A. spółka z o.o. z siedzibą w K. (w lipcu). Organ podatkowy stwierdził, że podatniczka w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu 2014 r. uczestniczyła w łańcuchach transakcji w zakresie handlu paliwem mających na celu dokonanie oszustwa podatkowego w postaci wyłudzenia podatku od towarów i usług. Skorzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z naruszeniem art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm. – w skrócie: "u.p.t.u."). Bowiem faktury dotyczące "zakupu" paliwa nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych wykonywanych przez podatnika, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., lecz stanowiły element "łańcucha dostaw", którego celem było oszustwo podatkowe, służące wyłudzeniu podatku od towarów i usług. Faktury związane były z obrotem paliwem, od którego na początkowym etapie wprowadzania na rynek krajowy nie został odprowadzony podatek należny według 23% stawki VAT przez podmioty oznaczone jako "znikający podatnicy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00