Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1669/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi O. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 22 sierpnia 2022 r., znak SKO-NP-4115-351/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi O. G. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączy z 22.08.2022 r. (znak: SKO-NP-4115-351/22) utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy J. z 6.06.2022 r. (znak: [...]) o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniu 19.04.2022 r. skarżąca zwróciła się do organu I instancji z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką. Do wniosku załączona została dokumentacja medyczna osoby podlegającej opiece oraz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 2.09.2019 r., z którego wynika, że jest ona trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji, jak też opis czynności opiekuńczych, których wymaga matka, a które wykonuje skarżąca. Z dołączonego do wniosku diagramu wynika, że poza skarżącą jest w sumie 7 osób zobowiązanych do alimentacji niepełnosprawnej matki (jej dzieci), z czego – jak wynika z tego diagramu - większość z tych osób pracuje.
W sprawie przeprowadzony został wywiad środowiskowy. W toku tej czynności ustalono, że skarżąca od 2017 r. sprawuje opiekę nad matką, która jest chora od kilkunastu lat. Cierpi na cukrzycę, parkinsonizm, otępienie starcze. Ma problemy z przełykaniem jedzenia, co wymaga jej karmienia, jest pampersowana, nie komunikuje się za pomocą mowy. Nie jest też zdolna do czynności samoobsługowych. Porusza się za pomocą wózka, który prowadzi inna osoba. Niepełnosprawna wymaga ciągłej obecności innych osób. Mąż niepełnosprawnej posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Skarżąca, nie mieszka z matką (zamieszkuje ok 200 m od jej domu). Opiekę tę sprawuje ona od 7.00-16.00, a następnie od 17 do 20. W tym czasie pomaga matce wstać z łóżka, przeprowadza ją do toalety, myje, ubiera, przygotowuje posiłki, karmi, podaje lekarstwa i insulinę 4 x dziennie. Jest także w stałym kontakcie z lekarzem rodzinnym, załatwia recepty. Co 10-15 minut przeprowadza matkę po domu, dba o higienę. Pomaga siostrze K. w położeniu matki do snu, po czym wraca do siebie do domu. Co drugi weekend, skarżąca śpi u matki i wówczas sprawuje opiekę nocną. Pracownik socjalny ustalił, że skarżąca mieszka z mężem (pracuje on za granicą) i dorosłą córką (studentką), jak też że skarżąca nie podejmuje zatrudnienia z uwagi na opiekę nad matką. Z niepełnosprawną mieszka natomiast inna jej córka – K., która jak wyżej opisano, współuczestniczy w opiece nad matką (po pracy ok 16.00 oraz zasadniczo w nocy). Wywiad środowiskowy zawiera także opis sytuacji rodzeństwa skarżącej zobowiązanego do alimentacji matki. Z opisu tego wynika, że większość z tych osób mieszka w miejscowości, w której przebywa ich matka, a nadto w większości są oni czynni zawodowo. Poza skarżącą i mieszkającą z matką córką K., opiekę deklaruje także córka H. ("w razie pilnej potrzeby").