Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Ke 661/22
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Banach Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Michał Gajda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2023 r sprawy ze skargi R.-B. sp. z o.o. sp.k. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 października 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor") w interpretacji indywidualnej z 26 października 2022 r. nr [...] stwierdził, że stanowisko R.-B. Sp. z o.o. Sp. k. w K. ("spółka"), przedstawione we wniosku z 25 sierpnia 2022 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi w postaci zaniechania poboru podatku dochodowego od umorzonej subwencji jest nieprawidłowe.
Przedstawiając stan faktyczny spółka wskazała, że 6 lipca 2020 r. decyzją Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. przyznano jej subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm" w kwocie [...]zł, która została wypłacona 7 lipca 2020 r.
Na podstawie decyzji z 4 sierpnia 2021 r. wydanej przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. spółka zwolniona została z obowiązku zwrotu tej subwencji finansowej w części, tj. co od kwoty [...]zł.
Dalej podała, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju (Dz.U. 2021 poz. 1316, dalej "Rozporządzenie") - umorzona kwota subwencji korzysta z zaniechania poboru podatku dochodowego.
Wobec powyższego z dniem 4 sierpnia 2021 r. wykazała w księgach rachunkowych przychód z tytułu umorzonej subwencji w kwocie [...]zł (jako przychody, od których zaniechano poboru podatku). Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) umorzona subwencja, od której zaniechano poboru podatku mieści się w kategorii przychodów podatkowych. Jednocześnie ww. ustawa nie daje innych podstaw do pomniejszenia podstawy opodatkowania o tego rodzaju przysporzenia, stąd umorzenie to wykazano również jako przychody podatkowe.