Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gl 1629/22

Nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.),, Sędzia WSA Krzysztof Nowak, Protokolant referent - stażysta Renata Pacewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi E. B. i B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 6 września 2022 r. nr SKO.OS/41.9/434/2022/12118/KS w przedmiocie przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci sanitarnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy M. z dnia 11 lipca 2022 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz skarżących kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 6 września 2022 r. znak: SKO.OS/41.9/434/2022/12118/KS Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej: "Kolegium" lub "organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję wydaną przez Wójta Gminy M. (dalej: "organ pierwszej instancji") z dnia 11 lipca 2022 r. numer [...] w sprawie przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.

Powyższa decyzja Kolegium zapadła w następującym stanie sprawy.

Organ pierwszej instancji nakazał E. B. i B. B. (dalej "skarżący" lub "strona skarżąca") wykonanie obowiązku polegającego na przyłączeniu stanowiącej ich własność nieruchomości, położonej w M. przy ul. [...], oznaczonej jako działka numer 1, do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Podstawę prawną decyzji organu pierwszej instancji stanowiły przepisy art. 5 ust. 1 pkt 2 i art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (aktualny tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.; dalej "u.u.c.p.g.") oraz art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (aktualny tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.; dalej "k.p.a."). W uzasadnieniu decyzji wskazano, że na podstawie ewidencji prowadzonej przez organ pierwszej instancji stosownie do postanowień art. 3 ust. 3 u.u.c.p.g. ustalono, że działka numer 1 położona w M. przy ul. [...] nie jest podłączona do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Z ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków prowadzonej przez organ pierwszej instancji wynika, że ww. nieruchomość nie jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Natomiast z ewidencji zbiorników wynika, że nieruchomość wyposażona jest w zbiornik na nieczystości ciekłe o pojemności 21m3. Jak wynika z księgi wieczystej założonej dla ww. nieruchomości jej właścicielami są skarżący. Gmina M. w 2015 r. wybudowała sieć kanalizacji sanitarnej. Gminny Zakład Gospodarki Wodnej i Komunalnej w M. w piśmie z dnia 2 lutego 2022 r. wskazał, że istnieje możliwość podłączenia nieruchomości skarżących do istniejącej sieci kanalizacyjnej i na mapie wskazał możliwy punkt włączenia do sieci. Skarżący dobrowolnie nie zrealizowali obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. W tych okolicznościach organ pierwszej instancji uznał, że spełnione zostały przesłanki do wydania decyzji z art. 5 ust. 7 u.u.c.p.g. Ponadto organ pierwszej instancji wskazał, że skarżący nie skorzystali z dotacji na wykonanie przyłącza do sieci kanalizacyjnej, która była oferowana mieszkańcom gminy M. w 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00