Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gl 351/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 kwietnia 2023 r. sprawy ze sprzeciwu J. P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 13 lutego 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/81/2023/654 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta G., decyzją z 7 grudnia 2022 r. nr [...] odmówił J. P. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. Jako przyczynę odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia podano, że niepełnosprawność matki powstała po ukończeniu przez nią 25 roku życia oraz, że wnioskodawca ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy..

Odwołanie od tej decyzji złożył jej adresat reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika. Zarzucił organowi administracji błędną wykładnię art. 17 ust. 1b ustawy świadczeniach rodzinnych i nieuwzględnienie treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, a także naruszenie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy.

Zaskarżoną obecnie decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło rozstrzygnięcie organu I instancji i przekazało mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Organ odwoławczy nie zgodził się z Prezydentem Miasta G., iż data powstania niepełnosprawności matki wnioskodawcy może stanowić podstawę odmowy świadczenia. Zauważyło jednak, że organ pierwszej instancji w toku postępowania na żadnym etapie nie poinformował strony o przysługujących mu prawach i konsekwencjach podejmowanych w toku postępowania administracyjnego działań. Zdaniem SKO poza posiadaniem prawa do renty i jej pobieraniem strona spełnia wszystkie kryteria, wymagane do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Zatem po zawieszeniu prawa do renty świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00