Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 959/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 29 września 2022 r., nr SKO Gd/2581/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 2 marca 2022 r. B. O. (dalej: "Wnioskodawczyni", "Strona", "Skarżąca") wystąpiła do Wójta Gminy Stary Targ (dalej: "Wójt", "organ pierwszej instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką S. G.

Decyzją z 8 kwietnia 2022 r. Wójt, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b ustawy

z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615) - dalej: "u.ś.r.", odmówił Stronie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że S. G. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z 3 grudnia 2021 r., z którego wynika, że momentu, od którego istnieje niepełnosprawność nie da się ustalić, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 26 października 2021 r. Odwołując się do ustaleń wywiadu środowiskowego Wójt podał, że S. G. pozostaje w związku małżeńskim, jej mąż również posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane na stałe. Matka Strony mieszka wspólnie z mężem oraz synem M. i jego rodziną. M. G. obecnie pracuje zawodowo, natomiast jego żona E. opiekuje się niepełnosprawnym w stopniu znacznym teściem. Zaznaczono, że E. G. nie jest w stanie opiekować się dwojgiem niepełnosprawnych teściów m.in. dlatego, że gdy konieczna jest wizyta lekarska z teściem, teściowa musiałaby pozostać sama w domu. Dlatego też opiekę nad S. G. sprawuje jej córka B. O., mieszkająca w bliskim sąsiedztwie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00