Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 1085/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 12 października 2022 r. nr SKO.421.687.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżona decyzję.

Uzasadnienie

Skarga A. Ż. (dalej: strona, skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 12 października 2022 r., nr SKO.421.687.2022, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska decyzją z dnia 18 lipca 2022 r. odmówił skarżącej ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad matką Z. Ż.

Wójt Gminy ustalił, że Z. Ż. jest osobą trwale niezdolną do samodzielnej egzystencji, legitymującą się orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 10 lutego 2020r. Według informacji zawartych w orzeczeniu, data powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji istniała na dzień 1 listopada 2019r.

Z kwestionariusza wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Lęborskiej wynika, że Z. Ż. (wdowa, lat 80) porusza się samodzielnie w obrębie mieszkania, jest leczona z tytułu schorzeń kręgosłupa (po pęknięciu kręgosłupa w dzieciństwie), reumatoidalnego zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego, schorzeń serca, wzroku (zaćma jądrowa oka prawego), schorzeń ginekologicznych oraz demencji. Jest pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów oraz lekarza rodzinnego. Z. Ż. oświadczyła, że nie może wykonywać już większości czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem. We wszystkich czynnościach wspiera ją córka, A. Ż., która zamieszkuje w tym samym domu. Wykonuje one wszystkie czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego: pierze, sprząta, przygotowuje i podaje posiłki, robi zakupy. Ponadto realizuje recepty i kontaktuje się z lekarzami, podaje lekarstwa, załatwia wszelkie sprawy urzędowe, zajmuje się ogrodem przydomowym oraz dba o bezpieczeństwo matki. W ocenie pracownika socjalnego Z. Ż. ze względu na posiadane schorzenia, wymaga całodobowego nadzoru, stałej opieki i pomocy w procesie leczenia i rehabilitacji. Jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, a opiekę nad nią sprawuje córka A. Ż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00